افتادگی رحم

فهرست مطالب

افتادگی رحم

افتادگی رحم چیست؟

افتادگی رحم با نام علمی پرولاپس رحم نیز شناخته میشود و عارضه‌ ای شایع در بین اکثر بانوانی است که وارد سنین میانسالی میشوند، از نظر متخصصان افزایش سن برای بانوان و انجام زایمان‌ های طبیعی متعدد از مهمترین دلایل افتادگی رحم است، اما اگر بخواهیم افتادگی رحم را کمی جزئی‌ تر شرح دهیم باید بدانید که اگر قدرت ماهیچه‌ های شکم و لگن از بین برود و یا دچار ضعف و کشش شدید شوند ممکن است اجزایی همچون رحم از جایگاه خود خارج شده و دیگر ماهیچه‌ ها، رباط ها و عضلات توانایی نگهداری این عضو را ندارند.

چنین اختلالی عموماً بر اثر زایمان طبیعی دشوار اتفاق می‌ افتد همچنین ممکن است تغییر در میزان هورمون استروژن بر قدرت عضلات اثرگذار بوده و بر اثر تضعیف عضلات این محدوده وضعیت رحم نیز به خطر می‌ افتد، با این حال می‌ توان گفت که اگر اختلالی در عملکرد عضلات نگهدارنده رحم اتفاق بیفتد وضعیت رحم به خطر افتاده و به سمت کانال واژن کشیده میشود و باعث بروز افتادگی رحم خواهد شد.

افتادگی رحم در زنان میانسال و کسانی که به یائسگی مبتلا شده‌ اند بیش از دیگران اتفاق بیفتد و کاهش ترشح هورمون‌ ها قدرت عضلات را از بین برده و این عارضه رخ می‌ دهد.

پزشکان فعال در این زمینه افتادگی رحم را درجه‌ بندی می‌ کنند، افتادگی رحم درجه یک به نوعی است که گردن رحم جابجا شده و به سمت کانال واژن حرکت می‌ کند و وارد قسمت بالایی واژن میشود.

افتادگی رحم درجه ۲ به گونه‌ ای است که گردن رحم بیشتر از قبل به سمت واژن کشیده شده اما هنوز هم از جایگاه اصلی خود خارج نشده است، در این حالت گردن رحم وارد کانال واژن میشود‌.

و اما حالت سوم افتادگی زمانی رخ می‌ دهد که رحم به پایین‌ ترین قسمت واژن منتقل میشود و فرد دچار بیرون زدگی رحم از واژینال شده و گردن رحم به راحتی از دهانه واژن قابل مشاهده است.

  سقط مکرر جنین

شدیدترین نوع افتادگی رحم درجه ۴ است به گونه‌ ای که دهانه رحم به طور کامل از واژن خارج میشود و فرد نیاز به جراحی فوری دارد.

معمولاً این اختلال آنقدر وسیع و خطرناک است که گاهاً پزشک مجبور به تخلیه رحم شده و برای حفظ سلامت دیگر ارگان‌ ها چنین عملی را انجام می‌ دهند.

بررسی علائم افتادگی رحم

بررسی علائم افتادگی رحم
بررسی علائم افتادگی رحم

افتادگی رحم از آن دسته آسیب‌ ها و بیماری‌ هایی است که برای برخی از بانوان با شدت مختلف اتفاق می‌ افتد، اما معمولاً علائم آن برای بیماران یکسان است و افراد مطابق با وضعیت بدن و شدت آسیب دیدگی رحم این حالات را از خفیف تا شدید تجربه می‌ کنند.

از علائم افتادگی رحم باید به خونریزی واژینال اشاره کرد، این افراد به مرور زمان دچار تکرر ادرار شده و هنگام نشستن حس می‌ کنند که بر روی یک برجستگی قرار گرفته اند که باعث ناراحتی آنها میشود.

اما در پی افتادگی رحم احتمال بروز قاعدگی‌ های دردناک وجود دارد و البته قاعدگی برای افراد بسیار سخت و سنگین سپری میشود، این دردها اغلب در هنگام رابطه جنسی نیز حس میشود و شرایط را برای افراد تا حد زیادی سخت می‌ کند.

در اثر افتادگی رحم اغلب بانوان یک توده یا تورم را در ناحیه رحم حس می‌ کنند که معمولاً این برجستگی با لمس هم مشخص میشود، همواره این نکته را به یاد داشته باشید که اگر با بیرون زدگی رحم مواجه هستید قطعاً افتادگی رحم در حد بسیار شدید برایتان رخ داده و ممکن است در کنار آن احساس کشش و سنگینی زیادی را در رحم متوجه شوید.

افراد مبتلا به افتادگی رحم خیلی زود مشکلاتی را در نشستن و برخاستن تجربه می‌ کنند از طرفی یبوست، هموروئید و دفع سخت برای آنها اتفاق افتاده و به طور مکرر عفونت‌ های مثانه را متحمل میشوند.

افتادگی رحم یکی از مهمترین دلایل بدبو شدن واژن است که البته بوی تند ادرار را در چنین موقعیتی متوجه شده و دردی مداوم را در ناحیه واژن، شکم و لگن تجربه خواهید کرد.

  عوامل نامنظم شدن قاعدگی

در صورت افتادگی رحم احساس پر بودن شکم یا حس خارج شدن ناگهانی جسمی از واژن کاملاً طبیعی است هر چقدر که این حالات شدت پیدا کند احتمال بروز تب و لرز برای فرد افزایش یافته و ممکن است در پی بروز عفونت‌ های داخلی تهوع نیز رخ دهد.

عواملی که باعث افتادگی رحم می‌ شود

عواملی که باعث افتادگی رحم می‌ شود
عواملی که باعث افتادگی رحم می‌ شود

همه بانوان موظفند که از سلامت و عملکرد طبیعی رحم مراقبت کنند و با بروز هرگونه آسیب هر چند کوچک و جزئی باید سریعاً شرایط را برای درمان و بهبودی فراهم سازند.

اما مهم است که عوامل موثر بر افتادگی رحم را شناخته تا بتوانید با مراقبت بیشتر و دوری از عوامل خطر آفرین از سلامت خود مراقبت نمایید، از نظر متخصصان یبوست‌ های مزمن، چاقی مفرط و حتی تومورهای لگنی عوامل موثر بر افتادگی رحم هستند.

اگر افراد به طور مرتب در پوزیشن نامناسب اقدام به بلند کردن اجسام سنگین کنند به مرور زمان احتمال افتادگی رحم وجود دارد، اما بارداری‌ های مکرر و زایمان‌ های طبیعی سخت باعث افتادگی رحم میشوند هر چند که ممکن است فشار یا ضربه‌ های ناگهانی به بخش پایینی شکم بر این عارضه اثرگذار باشد.

میزان هورمون استروژن در بدن با اختلالاتی که در ناحیه تناسلی و دستگاه تولید مثل اتفاق می‌ افتد رابطه مستقیم دارد، به همین دلیل است که بانوان با آغاز یائسگی و کمتر شدن هورمون استروژن با افتادگی رحم مواجه میشوند، حال فرقی نمی‌ کند که افراد در چه سنی با کاهش میزان استروژن مواجه شوند در هر صورت چنین اتفاقی باعث افتادگی رحم خواهد شد.

اما متخصصان آسیب‌ ها و بیماری‌ های عفونی در بافت واژن و مثانه را با چنین اختلالی مرتبط دانسته و معتقدند که اگر ضعف ماهیچه‌ ای در بخش لگنی اتفاق بیفتد ممکن است سلامت رحم نیز به خطر افتاده و از جایگاه اصلی خود خارج شود.

  زگیل تناسلی و راه های درمان آن

افراد مبتلا به آسم یا برونشیت به دلیل سرفه‌ های شدید و دائمی فشار زیادی را به ناحیه شکم وارد می‌ کنند و این مسئله بر افتادگی اندام‌ های لگنی موثر است و رحم بیش از دیگر اعضا به خطر خواهد افتاد.

زمانی که صحبت از افتادگی رحم می‌ شود نمی‌ توان سابقه وراثتی و خانوادگی افراد را نادیده گرفت، ژنتیک و نژاد افراد بر این مسئله تاثیرگذار است هر چند که ممکن است سبک زندگی نامناسب و مصرف دائم انواع دخانیات و سیگار باعث به وجود آمدن چنین آسیبی شود.

ورزش‌های خاص از جمله وزنه برداری عامل دیگر و تاثیرگذار بر افتادگی رحم است ناگفته نماند که گشاد شدن واژن و یا چند قلو زایی همگی بر چنین اختلالی موثر بوده و تا حد ممکن باید نسبت به این مسئله با آگاهی بیشتر برخورد نمایید.

عوارض افتادگی رحم

درمان‌ های مختلفی برای رفع افتادگی رحم وجود دارد به شرط آنکه در زمان مناسب و پیش از آنکه دیر شود برای بهبود اوضاع اقدام کنید، عدم درمان به موقع افتادگی رحم احتمال بیماری‌ های عفونی، لگنی و رحمی را افزایش می‌ دهد به مرور زمان افراد با یائسگی زودرس مواجه شده و احتمال ناباروری نیز افزایش می‌ یابد.

از مهمترین عوارض عدم درمان افتادگی رحم باید به افتادگی مثانه و بی‌ اختیاری ادراری نیز اشاره کرد، این بانوان به مرور زخم و بد شکل شدن واژن را تجربه کرده و ممکن است در حالت‌ های پیشرفته عفونت کلیه و بسته شدن مجاری ادراری را تجربه نمایید.

افتادگی رحم از آن دسته آسیب‌ هایی است که نه تنها جسم فرد را تحت تاثیر قرار می‌ دهد بلکه ممکن است از نظر روانی تبعاتی را به همراه آورد که از مهمترین آنها می‌ توان به افسردگی اشاره کرد و افراد در زندگی زناشویی با مشکلات زیادی مواجه میشوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس