آی یو دی (IUD) چیست؟

فهرست مطالب

آی یو دی (IUD) چیست؟

آی یو دی چیست؟

یکی از روش‌ های موثر و ایمن برای پیشگیری از بارداری استفاده از آی یو دی است، اگر iud در موقعیت و جایگاه مناسب قرار بگیرد تا ۹۹ درصد شانس ایجاد بارداری‌ های ناخواسته را کاهش داده و ضمن سازگاری با بدن بانوان در شمار روش‌ های پرطرفدار قرار می گیرد.

آی یو دی دستگاهی کوچک و شبیه به حرف T انگلیسی است که در دو نوع هورمونی و مسی موجود بوده و بانوان می‌ توانند مطابق با وضعیت خود و تشخیص پزشک از این نوع آی یو دی‌ ها استفاده کنند.

اگر آی یو دی‌ به درستی استفاده شود نیازی به تعویض نداشته و حدود ۳ تا ۱۰ سال می‌ تواند از بارداری جلوگیری کند، اما آی یو دی‌ نیز ممکن است عوارضی موقتی و کوتاه مدت را در پی داشته باشد، در ادامه مطلب در این خصوص اطلاعاتی را در اختیارتان قرار خواهیم داد تا با آگاهی و اطمینان بتوانید آی یو دی‌ را به عنوان یک روش جلوگیری ایمن انتخاب نمایید.

نکته مهمی که در مورد استفاده از آی یو دی‌ باید بدانید این است که این دستگاه کوچک در حفره رحم جایگزاری میشود و با ضخیم‌ تر کردن دیواره رحم مانع از انتقال اسپرم به بخش‌ های حساس میشود و این مسئله با جلوگیری از لقاح بین تخمک و اسپرم از بارداری جلوگیری می کند.

اگر بخواهیم در این مورد کمی تخصصی‌ تر صحبت کنیم و بگوییم که آی یو دی‌ چگونه مانع از بارداری میشود باید بدانید که سیستم ایمنی بدن آی یو دی را که جسم خارجی است مهاجم شناخته و نسبت به آن واکنش نشان می‌ دهد، اما زمانی که این اتفاق می‌ افتد التهاباتی در رحم ایجاد میشود که از انتقال اسپرم به لوله‌ های فالوپ جلوگیری خواهد کرد و از آنجایی که اسپرم نمی‌ تواند مسیر خود را سپری کند تخمک‌ های آزاد شده بارور نشده و بارداری اتفاق نمی‌ افتد.

ساختار آی یو دی‌ به گونه‌ ای است که جنس آن از نوعی پلاستیک به نام پلی اتیلن است و در انتهای دستگاه یک نخ بلند قرار می‌ گیرد که برای خروج آی یو دی‌ می ‌توان از آن استفاده نمود.

  تزریق ژل به واژن

ساختار و جنس آی یو دی‌ و حتی ابعاد و اندازه آن به گونه‌ ای است که با رحم سازگاری کامل داشته و ضمن استفاده از آی یو دی‌ هرگز محدودیتی نخواهد داشت و حتی حضور آن را در رحم حس نمی‌ کنید.

محدودیت استفاده از آی یو دی

محدودیت استفاده از آی یو دی
محدودیت استفاده از آی یو دی

تمامی بانوان علاقمند به استفاده از روش‌ های ایمن و کم خطر برای پیشگیری از بارداری هستند و عموماً انتخاب آنها آی یو دی‌ است.

اما همه بانوان شرایط کافی برای استفاده از این دستگاه کوچک را ندارند، اگر بانوان احتمال دهند که باردار هستند نمی‌ توانند تا زمانی که از این بابت اطمینان پیدا نکرده از آی یو دی‌ استفاده کنند.

همچنین اگر بانوان به عفونت مقاربتی مبتلا باشند و یا دائماً در معرض آن قرار بگیرند کاندیدای مناسبی برای استفاده از آی یو دی‌ نخواهند بود، اما برخی از انواع بیماری‌ ها مانند سرطان دهانه رحم مانعی جدی برای استفاده از آی یو دی‌ است.

به خاطر داشته باشید که اگر بانوان دوره‌ های درمانی خاص مانند شیمی درمانی یا پرتو درمانی را سپری می‌ کنند و آسیب پیش آمده مربوط به رحم است نمی‌ توانند آی یو دی‌ را روشی مناسب بدانند، همچنین اگر بانوان به صورت غیر طبیعی خونریزی واژینال را تجربه می‌ کنند و یا می‌ دانند که به مس حساسیت دارند و بیماری‌ های ژنتیکی در بدن آنها وجود دارد بهتر است که از روش‌ های جایگزین استفاده نمایند.

برخی از آسیب‌ های جسمانی مانند خونریزی‌ های شدید در دوره پریود، کمبود آهن و یا بیماری آندومتریوز باعث میشود تا بانوان نتوانند از آی یو دی‌ مسی استفاده کنند.

اما مهم است بدانید که آی یو دی‌ هورمونی تاثیرات منفی برای بیماران کبدی دارد، همچنین اگر بانوان به سرطان سینه مبتلا باشند نباید از این نوع آی یو دی‌ استفاده کنند، آی یو دی‌ های هورمونی ممکن است برای بیماران خطرآفرین شده و تغییرات مخرب و جبران ناپذیر را از خود به جای می‌ گذارد.

  تبخال تناسلی

مزایای استفاده از آی یو دی

مزایای استفاده از آی یو دی
مزایای استفاده از آی یو دی

مهم است که پیش از استفاده از آی یو دی‌ معایب و مزایای آن را بدانید و این کار به شما کمک می‌ کند که در این باره تصمیم گیری درستی داشته باشید، اگر بخواهیم مزایای آی یو دی‌ را برایتان شرح دهیم باید ابتدا به این مسئله اشاره کرد که این روش تا ۹۹ از بارداری‌ های ناخواسته جلوگیری می‌ کند.

اما مهم است بدانید که عوارض آی یو دی‌ نسبت به دیگر داروهای ضد بارداری محدودتر است و عملاً می‌ توان گفت که اگر آی یو دی‌ با بدن بانوان سازگار باشد و به درستی کار گذاشته شود هیچ گونه عوارضی نداشته و روشی مطمئن و بی‌ خطر به حساب می‌ آید.

از مزیت‌ های استفاده از آی یو دی‌ باید به این مسئله اشاره کرد که هر وقت بانوان بخواهند می‌ توانند آی یو دی‌ را از رحم خارج کرده و بلافاصله برای بارداری اقدام کنند، اما مسئله مهمتر این است که آی یو دی‌ ها بین ۵ تا ۸ سال کارایی داشته و از بارداری جلوگیری می‌ کنند در این محدوده زمانی می‌ توانید بدون نگرانی از آی یو دی‌ استفاده کرده و تنها در موارد خاص برای بررسی جایگاه و عملکرد صحیح آن به پزشک مراجعه نمایید.

آی یو دی‌ ها طول عمر بسیار زیادی دارند و با هزینه‌ های مناسب در اختیار بانوان قرار می‌ گیرد از این رو در شمار فرایندهای مقرون به صرفه بوده و در دسترس همه بانوان خواهد بود.

اما متخصصان آی یو دی‌ را یک روش برگشت پذیر می دانند و هیچ گونه آسیبی به فرایند باروری در آینده وارد نکرده و سلامت رحم را مختل نمی‌ کند.

  جفت سر راهی

از دیگر مزایای استفاده از آی یو دی‌ باید به این مسئله اشاره کرد که آی یو دی‌ هورمونی می‌ تواند باعث کاهش درد پریود، کاهش خونریزی‌ ها و پیشگیری از آندومتریوز شود، به خاطر داشته باشید که این دستگاه نیاز به تنظیم مجدد نداشته و هر زمان که تمایل داشته باشید می‌ توانید از آن استفاده کنید به شرط آنکه از شرایط جسمانی مساعد برخوردار باشید.

عوارض آی یو دی

عوارض آی یو دی
عوارض آی یو دی

اما بهتر است که عوارض شایع آی یو دی‌ را بشناسید تا با آگاهی بیشتر بتوانید در این خصوص تصمیم گیری کنید، ممکن است بانوان بعد از استفاده از آی یو دی‌ مشکلاتی از جمله درد شدید قاعدگی را تجربه کنند که عموماً برای دو الی سه ماه ادامه پیدا می‌ کند و پس از آن فرد به روال طبیعی باز می‌ گردد.

اما خونریزی بین دوره‌ های پریود یا لکه بینی نیز کاملاً شایع است، ممکن است افراد به دلیل خونریزی‌ های شدیدی که در قاعدگی تجربه می‌ کنند با کم خونی مواجه شده و مهم است که برای جبران این آسیب حتماً به پزشک اطلاع دهند.

شانس ابتلا به عفونت‌ های رحمی و درد در قسمت پایینی شکم و کمر کاملاً شایع است، همچنین ممکن است تغییراتی را در میزان ترشحات واژن مشاهده کرده و به مرور زمان شاهد افزایش وزن خواهید بود.

برخی از بانوان ضمن استفاده از آی یو دی‌ مشکلاتی مانند سردردهای مداوم را تجربه کرده و به مرور زمان از آکنه‌ های ایجاد شده بر روی پوست شاکی میشوند، این افراد گاهاً حالتی مانند افسردگی را تجربه می‌ کنند که در برخی از مواقع شدت پیدا کرده و یکباره برطرف میشود.

همه این حالات بعد از استفاده از آی یو دی‌ های هورمونی و مسی کاملاً شایع است اما مهم است که موارد پیش آمده را به پزشک اطلاع داده و در صورت غیر طبیعی بودن اوضاع برای خارج کردن آی یو دی‌ اقدام کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس