جراحی پرینورافی

فهرست مطالب

جراحی پرینورافی

چه عواملی باعث آسیب دیدن پرینه می‌شود؟

برخی از بانوان بنا به دلایل مختلف به جراحی‌ زیبایی و درمانی به نام پرینورافی احتیاج پیدا می‌ کنند، اما مهم است بدانید که انجام پرینورافی برای بانوانانی کاربرد دارد که با انجام زایمان طبیعی آسیب دیدگی پرینه را تجربه نموده‌ اند.

گاهی اوقات در حین زایمان متخصصان برای خارج کردن نوزاد از کانال زایمان برشی را در ناحیه پرینه اعمال می‌ کنند که به مرور زمان باعث گشادتر شدن واژن شده و ممکن است اسکار باقیمانده از این برش باعث آزار بانوان شود، این افراد می‌ توانند عمل پرینورافی را انجام داده و با ترمیم ناحیه حساس پرینه سلامت و عملکرد طبیعی آن را باز می‌ گردانند.

از دیگر دلایل موثر بر آسیب دیدن پرینه باید به افزایش وزن اشاره کرد، اگر وزن افراد بی‌ رویه افزایش پیدا کند ممکن است بافت‌ های حساس و منعطفی مانند پرینه استحکام و حالت کشسانی خود را از دست داده و به مرور زمان شاهد آسیب دیدگی دائمی در این محدوده خواهند بود، بانوان نیز می‌ توانند در چنین شرایطی با انجام پرینورافی بخش‌ های آسیب دیده را ترمیم نمایند.

اما علاوه بر افزایش وزن، کاهش وزن‌ های ناگهانی هم می‌ تواند باعث از بین رفتن حالت کشسانی پرینه شود، از آنجایی که ماهیچه‌ ها فرصت کافی برای تقویت و ترمیم خود را ندارند خیلی زود شاهد شل شدن و افتادگی دائمی پرینه خواهید بود که البته این مسئله نشات گرفته از آسیب به بافت‌ ها و ماهیچه‌ های مجاور می‌ باشد.

گاهی اوقات آسیب دیدگی ناحیه پرینه مربوط به افزایش سن است، بالا رفتن سن بانوان و یائسگی همگی باعث ایجاد تغییرات وسیع در بدن شده و علاوه بر برهم خوردن میزان هورمون‌ ها تغییرات و آسیب‌ های فیزیکی را شاهد خواهید بود.

بسیاری از بانوان در پی یائسگی تغییر شکل ناحیه تناسلی را تجربه می‌ کنند که عموماً نشات گرفته از کاهش هورمون استروژن و کمبود کلاژن خواهد بود، اما در این زمینه نباید حضور بیماری‌ های ناحیه تناسلی و تومورهای لگنی را نادیده گرفت.

  یائسگی

برخی مواقع بیماری‌ های مربوط به ناحیه واژن و انواع تومورهای سرطانی می‌ توانند عاملی برای از بین رفتن سلامت پرینه باشند، البته بانوان می‌ توانند بعد از طی کردن دوره‌ های درمان با انجام جراحی پرینورافی شرایط را به حالت قبل بازگردانده و وضعیت پرینه را اصلاح می‌ کنند.

علائم آسیب دیدگی پرینه

علائم آسیب دیدگی پرینه
علائم آسیب دیدگی پرینه

آسیب دیدگی ناحیه پرینه مانند هر مشکل جسمانی علائم و نشانه‌ هایی دارد که مهمترین آنها را در این مطلب برایتان خواهیم گفت تا بتوانید در صورت مواجهه با این نوع اختلالات برای درمان و رفع آن اقدام کنید.

بسیاری از متخصصان مهمترین علائم گشادی واژن را عدم ارگاسم در بانوان دانسته و معتقدند که این افراد از روابط جنسی رضایت کافی ندارند، همچنین به مرور زمان با تکرر ادرار مواجه شده و این مسئله برای آنها محدودیت‌ های زیادی در پی دارد.

اگر بانوان با آسیب دیدگی پرینه مواجه شوند گشادتر شدن واژن عاملی برای جذب آلودگی بوده و می‌ تواند باعث بروز عفونت‌ های واژینال شود البته احتمال ایجاد درد در حین روابط جنسی نیز وجود داشته و ممکن است افراد به طور دائمی و حتی در صورت خالی بودن مثانه احساس فشار را در زیر لگن تجربه کنند.

حتی اگر یک یا چند مورد از علائم آسیب دیدگی پرینه را تجربه می‌ کنید پیش از گسترش آسیب حتماً به پزشک مراجعه کرده تا بتوانید با انجام جراحی پرینورافی روند بهبود را سپری کنید.

عوارض شایع جراحی پرینورافی

هر کدام از عمل های زیبایی و درمانی ممکن است عوارضی کوتاه مدت یا بلند مدت را به همراه آورند، برخی از آنها به مرور زمان بهبود پیدا کرده و برخی دیگر نیاز به رسیدگی بیشتر دارند.

بسیاری از بانوان بعد از انجام پرینورافی مشکلاتی از جمله درد و تورم را در ناحیه واژن تجربه می‌ کنند، البته این عوارض تنها برای مدت کوتاهی ادامه داشته و به مرور زمان رفع میشود.

  لیفت و تنگ کردن واژن با نخ

از طرفی احتمال ایجاد خونریزی و عفونت نیز در ناحیه واژن به ویژه در قسمت ترمیم شده وجود دارد، البته از عوارض خطرناک جراحی پرینورافی می‌ توان به لخته شدن خون نیز اشاره کرد، همچنین ممکن است افراد بی‌ حسی در محل برش‌ را تجربه کرده و این مسئله برای آنها سخت است و مستقیم بر کیفیت روابط جنسی اثرگذار خواهد بود.

در پی انجام جراحی پرینورافی امکان آسیب رسیدن به سایر اندام‌ های مجاور از جمله روده نیز وجود دارد، این مسئله برای افراد اختلالات زیادی را به همراه داشته و روند گوارش را با مشکل مواجه می‌ کند.

با تمام این تفاسیر باید نسبت به عوارض احتمالی پرینورافی آگاه باشید تا در صورت مواجهه با موارد گفته شده سریع‌ تر به پزشک اطلاع دهید تا شرایط برای رفع بهبود و اختلال مربوطه فراهم شود.

مراقبت‌ های بعد از پرینورافی

مراقبت‌ های بعد از پرینورافی
مراقبت‌ های بعد از پرینورافی

اگر قصد انجام جراحی پرینورافی را دارید حتما به پزشکان برتر در این زمینه مراجعه کرده تا ضمن انجام عمل موفقیت آمیز مراقبت‌ های بعد از عمل را تحت نظر پزشک انجام دهید، متخصصان مراقبت‌ های بعد از پرینورافی را مسئله مهمی دانسته و بر انجام فعالیت‌ های مراقبتی تاکید زیادی دارند.

بعد از تنگ کردن واژن یا انجام پرینورافی مهم است که ناحیه جراحی را همواره تمیز نگه داشته تا شرایط برای ابتلا به عفونت فراهم نباشد، همچنین مهم است که از انجام هرگونه فعالیت‌ های سنگین خودداری کرده و به هیچ عنوان تحرک اضافه نداشته باشید.

از طرفی متخصصان تاکید دارند که هرگونه فعالیتی که باعث کشیدگی واژن میشود برای افراد خطرناک است و می‌ تواند نتیجه عمل را تغییر دهد، پس مهم است که تمرینات ورزشی خود را به زمان دیگری موکول کرده و تا بهبودی کامل از فعالیت‌ های پر خطر پرهیز کنید.

  لابیاپلاستی

بعد از انجام جراحی‌ های ترمیمی مهم است که تا یک هفته استراحت کرده و به هیچ عنوان نباید رابطه جنسی داشته باشد، همچنین توصیه میشود که داروهای تجویز شده از طرف پزشک را به موقع مصرف کرده و در صورت نیاز با مصرف آنتی بیوتیک از بروز عفونت و التهاب جلوگیری نمایید.

مهمترین اقدامات قبل از جراحی پرینورافی

مهمترین اقدامات قبل از جراحی پرینورافی
مهمترین اقدامات قبل از جراحی پرینورافی

اگر تمایل به انجام پرینورافی دارید حتماً با متخصصان مشورت کرده تا پزشک به شما اعلام کند که آیا شرایط برای انجام جراحی را دارا هستید یا خیر، در صورت تایید متخصصان معاینات فیزیکی را انجام داده و بعد از آن تست پاپ اسمیر و انعقاد خون را الزامی می‌ دانند تا متوجه شوند که آیا افراد از نظر جسمانی می‌ توانند برای این عمل اقدام کنند یا خیر.

همچنین توصیه میشود که در صورت ابتلا به عفونت حتماً دوره‌ های درمان را تکمیل کرده و با شرایطی کاملاً ایده‌ آل برای جراحی تنگ کردن واژن اقدام نمایید.

اما متخصصان پیش از پرینورافی وضعیت هورمون‌ های بدن را ارزیابی می‌ کنند، همچنین بیماران باید از نظر روانی در شرایطی نرمال قرار گرفته تا مبادا بعد از جراحی آسیب‌ های وسیع را متحمل شوند.

از طرفی مهم است که تمامی نکات مراقبتی و دستورالعمل‌ هایی که پزشک به شما اعلام می‌ کند را رعایت کرده و لوازم و تجهیزات مورد نیاز را برای بعد از جراحی مهیا کنید.

تمامی چکاپ‌ ها و معایناتی که قبل از پرینورافی انجام میشود همگی مهم و ضروری هستند و مهم است که خواسته پزشک را با جزئیات کامل انجام داده تا در شرایط ایمن برای انجام جراحی اقدام نمایید، مهم است که قبل از عمل در آمادگی کامل بوده و محل جراحی را به خوبی شیو و تمیز نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس