زگیل تناسلی و راه های درمان آن

فهرست مطالب

زگیل تناسلی و راه های درمان آن

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی برجستگی‌ های کوچک، نرم و البته مقاومی هستند که در سطح پوست نواحی تناسلی دیده میشوند.

این برجستگی‌ ها در صورت عدم درمان به کشاله ران و مقعد نیز کشیده شده و باعث درد و ناراحتی و البته خارش زیاد میشوند.

زگیل تناسلی عارضه‌ ای است که نشات گرفته از ویروس hpv می‌ باشد و در صورت ابتلا به پاپیلومای انسانی این عارضه اتفاق می‌ افتد.

در مواردی مشاهده میشود که افراد پس از ابتلا به زگیل تناسلی هیچگونه علائمی نداشته و به مرور زمان آسیب‌ ها و عوارض این بیماری را متحمل خواهند شد.

مسئله مهمی که دانستن آن خالی از لطف نیست این است که تا به امروز هیچ گونه درمان قطعی برای این ویروس عفونی کشف نشده است و تنها با راهکارهای موثر پزشکان می‌ توانند از گسترش زگیل‌‌ ها جلوگیری کرده و افراد را از عوارض خطرناک این بیماری محفوظ می‌ دارند.

اگر بخواهیم در مورد علائم زگیل تناسلی صحبت کنیم باید بدانید که مشخصه مهم این عارضه برجستگی‌ های گوشتی و نامنظمی هستند که در دستگاه تناسلی دیده میشوند.

علاوه بر این حال عمومی افراد هر لحظه نامساعدتر شده و مشکلاتی همچون درد و خارش در محدوده آسیب دیده شدت پیدا می‌ کند و این امر باعث ایجاد محدودیت حتی در انجام فعالیت‌ های شخصی خواهد شد.

با این حال به یاد داشته باشید که ابتلا به زگیل تناسلی یا ویروس hpv عوارض زیادی را هم برای بانوان و هم برای آقایان به همراه دارد و در صورت عدم درمان و از دست رفتن فرصت طلایی آسیب‌ های جبران ناپذیری به وجود می‌ آید که دیگر نمی‌ توان برای درمان قطعی آنها کاری کرد.

آیا ترشحات واژن تاثیر منفی روی زگیل تناسلی می گذارد؟

آیا ترشحات واژن تاثیر منفی روی زگیل تناسلی می گذارد؟
آیا ترشحات واژن تاثیر منفی روی زگیل تناسلی می گذارد؟

اطلاعات محدود بانوان در مورد ترشحات واژن باعث میشود تا برخی از بیماری‌ ها را به میزان ترشحات واژن ربط دهند.

مسئله مهمی که در مورد ترشحات طبیعی واژن باید بدانید این است که این ترشحات می‌ توانند ناحیه تناسلی بانوان را کاملاً مرطوب نگه دارند و از خشکی و هرگونه آسیب دیدگی محفوظ می‌ مانند.

  تزریق ژل به واژن

اما این ترشحات می‌ توانند آلودگی‌ های کانال واژن و بخش‌ های پنهان واژن را به خارج انتقال داده و به حفظ سلامت ناحیه تناسلی کمک می‌ کنند.

حتی این ترشحات با تغییراتی که متحمل میشوند فرد را از انواع بیماری‌ های دستگاه تناسلی مطلع می‌ کنند.

اما مسئله‌ ای که وجود دارد این است که آیا ترشحات واژن تاثیر منفی بر زگیل تناسلی دارد یا خیر.

به واسطه ابتلا افراد به زگیل تناسلی ناحیه واژن نیز تحت تاثیرات منفی قرار گرفته و هر لحظه شاهد آسیب‌ های بیشتر خواهید بود.

تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهد که ترشحات واژن تاثیر منفی بر زگیل تناسلی ندارد و اگر زگیل‌ ها مستقیماً در تماس با ترشحات واژن قرار بگیرند هرگز اتفاق بدتری رخ نمی‌ دهد.

اما به یاد داشته باشید که اگر بانوان به انواع باکتری‌ ها و یا قارچ‌ های عفونی مبتلا باشند به راحتی از رنگ، شکل و بوی ترشحات متوجه خواهند شد و تماس مستقیم ترشحات عفونی به زگیل تناسلی ممکن است اثرگذاری منفی بر سلامت بانوان داشته باشد، زیرا این آلودگی‌ ها خود می‌  توانند باعث تشدید بیماری شده و شرایط درمان کمی سخت‌ تر خواهد شد.

آیا با روش کولپوسکوپی می توان زگیل تناسلی را تشخیص داد؟

آیا با روش کولپوسکوپی می توان زگیل تناسلی را تشخیص داد؟
آیا با روش کولپوسکوپی می توان زگیل تناسلی را تشخیص داد؟

زمانی که افراد با علائم ابتلا به ویروس اچ‌ پی‌ وی و یا زگیل تناسلی به پزشک مراجعه می‌ کنند متخصصان علاوه بر معاینات فیزیکی از روش‌ های تشخیصی استفاده تا بتوانند عارضه پیش آمده را دقیق‌ تر و بدون خطا ارزیابی کنند.

یکی از روش‌ های کاربردی برای بررسی زگیل تناسلی کولپوسکوپی می‌ باشد.

به واسطه انجام کولپوسکوپی متخصصان می‌ توانند بخش‌ های مختلف دستگاه تناسلی را بررسی کرده و اگر بافت غیر طبیعی مانند بافت‌ های سرطانی یا پیش سرطانی وجود داشته باشد به حضور آنها پی می‌ برند.

زمانی که افراد به ویژه بانوان با علائم اولیه زگیل تناسلی به پزشک مراجعه می‌ کنند متخصصان انجام تست پاپ اسمیر را الزامی می‌ دانند و اگر در نتیجه تست اطلاعات نامناسبی درج شود متخصصان برای بررسی بخش‌ های داخلی به ویژه دهانه رحم روش کولپوسکوپی را انجام خواهند داد.

  جراحی میومکتومی چیست؟

کولپوسکوپی یک روش ایمن و موثر برای بررسی سلامت دهانه رحم است.

متخصصان به این واسطه می‌ توانند هرگونه التهاب در ناحیه رحم را ارزیابی کرده و به وجود سلول‌ های سرطانی یا پیش سرطانی پی می‌ برند.

به یاد داشته باشید که به واسطه انجام کولپوسکوپی رحم متخصصان می‌ توانند حتی پولیپ‌ های رحمی را بررسی کرده و به این واسطه علت خونریزی‌ های غیر طبیعی، ترشحات زیاد و حتی شدت آسیب‌ هایی مانند زگیل تناسلی را بررسی خواهند کرد.

چرا افرادی که دچار زگیل تناسلی هستند نمی توانند زایمان طبیعی داشته باشند؟

چرا افرادی که دچار زگیل تناسلی هستند نمی توانند زایمان طبیعی داشته باشند؟
چرا افرادی که دچار زگیل تناسلی هستند نمی توانند زایمان طبیعی داشته باشند؟

با وجود ابتلا به زگیل تناسلی متخصصان پس از انجام روش‌ های تشخیصی به طور قطعی اعلام می کنند که بانوان با زگیل تناسلی مواجه هستند و انجام روابط جنسی را برای آنها ممنوع دانسته و اگر شخص در دوره بارداری با چنین آسیبی مواجه به طور قطعی از انجام زایمان طبیعی منع میشوند.

همان طور که می‌ دانید برای انجام زایمان طبیعی نوزاد از دهانه رحم خارج شده و مسیر واژن را طی می‌ کند، اگر بانوان به زگیل تناسلی مبتلا باشند به طور قطعی نوزادان هنگام تولد به این عارضه نیز مبتلا خواهند شد.

امکان انتقال و سرایت ویروس hpv یا زگیل تناسلی بسیار بالا است و حتی در روند انجام زایمان به طور قطعی نوزاد به چنین بیماری مبتلا خواهد شد.

همواره به یاد داشته باشید که ابتلای نوزادان از بدو تولد به زگیل تناسلی بسیار خطرناک است و احتمال بروز آسیب‌ های مغزی و حتی اختلالات شدید رشد و در مواردی مرگ و میر را برای نوزادان به همراه دارد.

ویروس hpv، زگیل تناسلی و تبخال تناسلی همگی آسیب‌ هایی هستند که در ضمن انجام زایمان طبیعی به نوزاد منتقل میشوند.

  افتادگی رحم

به یاد داشته باشید که سیستم ایمنی بدن نوزادان توانایی مقابله با همچین بیماری خطرناکی را ندارد و در مدت بسیار کوتاهی متوجه آسیب دیدگی‌ های شدید خواهید شد و البته موارد مرگ و میر برای نوزادان مبتلا به زگیل تناسلی بسیار زیاد است.

راه های درمان زگیل تناسلی

راه های درمان زگیل تناسلی
راه های درمان زگیل تناسلی

زمانی که با علائم اولیه زگیل تناسلی به پزشک مراجعه می‌ کنید پس از انجام معاینات و سایر روش‌ های تشخیصی پزشک اعلام می‌ کند که آیا فرد به این عارضه مبتلا شده است یا خیر.

اما به یاد داشته باشید که ساده‌ ترین راه برای درمان و کنترل این آسیب مصرف انواع داروها می‌ باشد، اما نیاز است که برجستگی‌ های ایجاد شده در سطح پوست نیز رفع شوند زیرا خود عاملی برای انتقال بیشتر بیماری به دیگران و بخش‌ های دیگر بدن فرد است.

تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهد که روش‌ های موثر برای درمان زگیل تناسلی تا حد مطلوبی اثرگذار بوده و به رفع این بیماری کمک می‌ کنند.

از کاربردی‌ ترین روش‌ های درمانی جهت بهبود زگیل تناسلی باید به مصرف کرم های موضعی همچون ایمی کیمود، پودوفیلین، تری کلرواستیک اسید و سینکاتچینز اشاره کرد، موارد گفته شده همگی بر بهبود آثار زگیل تناسلی موثر هستند و باعث خشک شدن و سوزاندن برجستگی‌ های سطح پوست میشوند.

اما در مواردی اگر آسیب دیدگی بسیار وسیع باشد پزشک می‌ تواند با انجام لیزر درمانی زگیل‌ های ایجاد شده در سطح پوست را برطرف نمایند.

به یاد داشته باشید که سایر روش‌ های درمانی را باید تحت نظر پزشک و آنگونه که تاکید دارند انجام دهید.

اگر دوره درمان زگیل تناسلی را سپری می‌ کنید به یاد داشته باشید که مصرف برخی از انواع خوراکی‌ ها مانند عصاره چای سبز، سرکه سیب و همچنین عسل و آلوورا به درمان بهتر و زود هنگام شخص کمک می‌ کنند همچنین نباید از مصرف انواع حبوبات، کاهو، کلم بروکلی و گوشت کم چرب غافل شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس