سونوگرافی واژن

فهرست مطالب

سونوگرافی واژن

تصویربرداری از بخش‌ های مختلف بدن به منظور بررسی آسیب‌ ها و بیماری‌ های داخلی روشی است که اغلب متخصصان با تکیه بر آن می‌ توانند روند درمان بیماران را بهتر و دقیق‌ تر سپری کنند.

اما پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده تا دستگاه‌ هایی که برای تصویربرداری ساخته میشوند در هر دوره پیشرفته‌ تر شده و متخصصان می‌ توانند بخش‌‌ های جزئی‌ تری از بدن را ارزیابی کنند.

سونوگرافی واژینال یا داخل رحمی یک روش معاینه‌ ای دقیق است و متخصصان می‌ توانند داخل رحم و تخمدان‌ ها را خیلی دقیق‌ تر و با دریافت تصاویری واضح بررسی کنند، متخصصانی که در حوزه زنان و زایمان فعالیت دارند با استفاده از سونوگرافی واژینال می‌ توانند با جزئیات بیشتری ناحیه رحم را ارزیابی کنند، البته سونوگرافی واژن برای ابتدای بارداری نیز استفاده میشود و هیچگونه عوارضی از خود به جای نمی‌ گذارد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید بعد از ورود پروب به داخل واژن بیمار امواج صوتی با فرکانس تعیین شده به قسمت‌ های داخلی برخورد کرده و موجب تصویربرداری دقیق از ناحیه رحم و واژن میشود، مدت زمان انجام سونوگرافی واژن حدوداً ۱۵ دقیقه تا نیم ساعت طول می‌ کشد، این سونوگرافی نیاز به هیچگونه تزریق نداشته و متخصصان تنها از یک ژل روان کننده بر پایه آب استفاده می‌ کنند.

تفاوت سونوگرافی معمولی و سونوگرافی واژن

تفاوت سونوگرافی معمولی و سونوگرافی واژن
تفاوت سونوگرافی معمولی و سونوگرافی واژن

زمانی که برای تصویربرداری از بخش‌ های مختلف بدن به ویژه ناحیه لگن به پزشک مراجعه می‌ کنید متخصصان از دو روش سونوگرافی استفاده می‌ کنند، سونوگرافی‌ معمولی برای تصویربرداری از بخش‌ های مختلف لگن کاربرد دارد اما سونوگرافی واژن با ورود مستقیم به کانال واژن برای تصویربرداری از این محدوده و دهانه رحم مناسب‌ تر است.

اگر هدف از سونوگرافی تصویربرداری از رحم، تخمدان‌ ها و بخش‌ های حساس این عضو باشد سونوگرافی واژینال انجام میشود اما در صورت بررسی سایر اندام‌ ها در ناحیه لگن سونوگرافی معمولی گزینه مناسب‌ تری است ضمن آنکه بانوان باردار با وجود داشتن جفت سرراهی نباید از سونوگرافی واژن استفاده کنند زیرا احتمال خونریزی را افزایش می‌ دهد.

  عمل سرکلاژ دهانه رحم

با این حال سونوگرافی معمولی و سونوگرافی واژن هر دو یک فرایند را انجام می‌ دهند و از دستگاه مشابه استفاده میشود اما موقعیت قرارگیری دستگاه متفاوت بوده و به تشخیص پزشک بهترین روش انجام می‌ پذیرد.

تشخیص کدام بیماری‌ها با سونوگرافی واژن آسان‌ تر است؟

شاید تصور کنید که سونوگرافی واژن تنها برای بررسی بیماری‌ های مربوط به دهانه رحم یا تخمدان‌ ها است، اما اگر در رحم آسیب‌ هایی همچون فیبرم یا پولیپ وجود داشته باشد به واسطه انجام سونوگرافی واژن قابل بررسی بوده و متخصصان به طور دقیق متوجه میشوند که شدت آسیب و عارضه پیش آمده تا چه حد است.

البته متخصصان می‌ توانند علائم سرطان رحم و علائم عفونت‌ های شدید لگنی را به این واسطه بررسی کرده و متوجه میشوند که اختلال پیش آمده تا چه حد پیشروی کرده است.

از آنجایی که دقت سونوگرافی رحم بسیار زیاد است هرگونه مشکلات مربوط به قاعدگی و خونریزی‌ های غیرطبیعی نیز قابل ارزیابی بوده و اگر توده یا کیستی در رحم وجود داشته باشد دیده خواهد شد.

اما متخصصان برای بررسی مشکلات باروری و همچنین بررسی دستگاه‌ هایی همچون آی یو دی در رحم می‌ توانند از سونوگرافی واژینال استفاده کنند، ناگفته نماند که برای تشخیص بارداری‌ های خارج از رحم و حتی خارج کردن نطفه از لوله‌ های رحمی سونوگرافی واژن کاربرد دارد.

عوارض احتمالی سونوگرافی واژن

عوارض احتمالی سونوگرافی واژن
عوارض احتمالی سونوگرافی واژن

تصویربرداری با امواج صوتی به هیچ عنوان خطری برای سلامت افراد ندارد، فرقی نمی‌ کند که این فرایند چگونه انجام شود اما نگرانی افراد بابت انجام سونوگرافی واژن کاملاً بیهوده بوده و از طرف متخصصان این اطمینان به بیماران داده میشود که سونوگرافی واژن هرگز خطرناک نیست و عوارضی در پی ندارد.

  یائسگی

برخی از بانوان ضمن انجام سونوگرافی واژن بابت ورود دستگاه به واژن احساس ناراحتی کرده و ممکن است حس ناخوشایندی داشته باشند اما این مسئله تنها مربوط به زمان تصویربرداری است و بلافاصله بعد از اتمام این فرایند حس نامناسب نیز رفع میشود.

با تمام این تفاسیر تاکنون هیچ گونه عارضه جدی و خطرناک از سونوگرافی واژن مطرح نشده و این فرایند هیچگونه خطری برای سلامت بانوان و حتی جنین ندارد، اما مراقب باشید که انجام سونوگرافی واژن در دوره بارداری باید با احتیاط بیشتری انجام شود و در صورت آسیب به جنین یا احتمال خونریزی از روش‌ های دیگر استفاده می‌ گردد.

آیا سونوگرافی واژن درد دارد؟

بسیاری از بانوان پیش از انجام سونوگرافی واژن با این تصور که ممکن است حین تصویربرداری درد زیادی را متحمل شوند نگرانی بسیار زیادی را برای خود به وجود آورده و ممکن است از انجام این فرایند تخصصی سر باز زنند.

اما مهم است بدانید که سونوگرافی واژن به هیچ عنوان درد ندارد اگر متخصصان با آرامش کامل برای تصویربرداری اقدام کنند چرخاندن پروب هرگز دردآور نیست اما ممکن است حضور آن را در واژن حس کنید.

همچنین زمانی که سونوگرافی به پایان می‌ رسد هیچگونه حالت غیر عادی را تجربه نخواهید کرد و دردهای ماندگار و طولانی را به جایی نمی‌ گذرد.

با این حال سونوگرافی واژینال هیچگونه آسیب و عارضه‌ ای به ناحیه واژن و دهانه رحم وارد نکرده و این فرایند به هیچ عنوان دردآور نیست و می‌ توانید با خیال راحت برای انجام این روش تخصصی اقدام نمایید.

اما برخی از بانوان در صورت حساسیت بسیار زیاد و ترس و نگرانی که بابت این فرایند تخصصی دارند ممکن است در صورت مطرح کردن موضوع با پزشک برای انجام آسان‌ تر تصویربرداری بی‌ حسی موضعی را دریافت کنند، البته این فرایند به تشخیص پزشک انجام شده و در صورت داشتن ترس و نگرانی زیاد حتماً مسئله را به پزشک خود اطلاع دهید.

  زایمان طبیعی

آمادگی قبل از سونوگرافی واژن

آمادگی قبل از سونوگرافی واژن
آمادگی قبل از سونوگرافی واژن

برای انجام سونوگرافی واژن اقدامات خاصی پیش از آن انجام نمیشود و احتیاجی نیست که به صورت ناشتا برای سونوگرافی واژن اقدام کنید.

متخصصان بهترین زمان برای تصویربرداری از واژن و رحم را پنجم روز بعد از قاعدگی می‌ دانند، معتقدند که در این تایم تخمدان‌ ها و رحم در بهترین حالت خود هستند و می‌ توانند نتایج بهتر و دقیق‌ تری از این تصویربرداری به دست آورند.

پیش از انجام سونوگرافی واژینال نیازی به آمادگی بدنی خاصی ندارید، مهم است که حتماً از پوشش مناسب استفاده کرده و در صورت استفاده از تامپون پیش از تصویربرداری آن را از بدن خارج کنید.

نکته دیگر این است که برخی از متخصصان بر پر یا خالی بودن مثانه تاکید دارند، حتما قبل از تصویربرداری این مسئله را از پزشک پرسیده تا وضعیت مثانه مشخص شود معمولا داشتن مثانه نیمه پر بهترین موقعیت است و پزشکان تصویربرداری بهتری را می‌ توانند از اجزا رحم انجام دهند.

اگر تمامی نکات گفته شده از طرف پزشک را پیش از انجام سونوگرافی واژینال و حین تصویربرداری انجام دهید نتایج بسیار دقیق حاصل شده و هرگونه اختلال کوچک و بزرگ به این واسطه مشخص میشود.

متخصصان برای بانوان سونوگرافی واژن را روش دقیق‌ تری می‌ دانند و نسبت به سونوگرافی‌ های معمولی در اولویت قرار می‌ گیرد.

اگر بانوان شرایط انجام سونوگرافی واژن را داشته باشند قطعاً انتخاب پزشک این روش بوده تا با دقت بالاتر بتوانند آسیب‌ های احتمالی و بیماری‌ های موجود در رحم را ارزیابی کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس