عمل سرکلاژ دهانه رحم

فهرست مطالب

عمل سرکلاژ دهانه رحم

عمل سرکلاژ چیست؟

یکی از شیرین‌ ترین و البته حساس‌ ترین دوره زندگی بانوان روند بارداری تا زایمان است.

اما اینکه جنین به سلامت در رحم مادر رشد کند مسئله مهمی است که توجه ویژه‌ ای به آن میشود.

گاهاً بنا به دلایل مختلف و یا اختلال در عملکرد رحم جنین نمی‌ تواند تا پایان بارداری در بخش داخلی رحم باقی بماند و ممکن است بانوان به دلیل آسیب‌ های جسمانی و بیماری‌ ها خاص با مشکلاتی مانند سقط مکرر جنین مواجه شوند.

سقط جنین به صورت مکرر عواقب و عوارض زیادی برای بانوان دارد و اما متخصصان می‌ توانند با فرایندی به نام سرکلاژ از سقط ناخواسته جنین پیشگیری کرده و روند بارداری را تا ماه آخر کنترل می‌ کنند.

اگر بخواهیم عمل سرکلاژ را کمی تخصصی تر و با بیان ساده برایتان شرح دهیم باید اینگونه گفت که پس از تشکیل نطفه در رحم متخصصان گردن رحم را بسته و تا زمان زایمان باز نمی‌ کنند.

این روند برای بانوانی که در دوره بارداری با اختلالاتی همچون نارسایی دهانه رحم یا نارسایی سیروکس مواجه هستند مناسب بوده و از باز شدن دهانه رحم زودتر از موعد پیشگیری می‌ کند.

تمامی بانوانی که با نارسایی مواجه هستند با افزایش وزن جنین و رشد آن نمی‌ توانند جنین را در رحم نگه دارند زیرا رحم توانایی پذیرش این وزن از جنین را نداشته و به مرور زمان جنین و جفت به دهانه رحم کشیده میشوند و در این شرایط سقط جنین رخ می‌ دهد.

اما از سال‌ ها پیش متخصصان برای بهبود چنین مسئله‌ ای با دوختن دهانه رحم می‌ توانند جنین را حفظ کرده و تا پایان بارداری خطر سقط سلامت جنین را تهدید نخواهد کرد.

انواع سرکلاژ

انواع سرکلاژ
انواع سرکلاژ

اگر متخصصان بنا به دلایل مختلف و هرگونه مشکلات رحمی بخواهند فرایند سرکلاژ را برای بانوان انجام دهند این شیوه تخصصی را با روش‌ های متفاوتی انجام داده تا بتوانند بهترین نتیجه را دریافت نمایند.

همواره مهم است بدانید که اولین و رایج ترین شیوه انجام سرکلاژ مک دونالد نام دارد.

این نوع سرکلاژ معمولا قبل از هفته ۱۵ انجام میشود و متخصصان در این روش دهانه رحم را به سمت بیرون بخیه می‌ زنند و این بخیه ‌ها تا پایان هفته ۳۷ بارداری باقی خواهند ماند.

اما برخی دیگر از متخصصان بر این باورند که برای انجام این شیوه سرکلاژ باید در هفته‌ های ۱۶ تا ۱۸ بارداری اقدام کرد، در هر صورت زمان انجام سرکلاژ بستگی به موقعیت مادر و روند رشد جنین دارد.

روش دیگر انجام سرکلاژ را شیرودکار می نامند، برای انجام این روش متخصصان دهانه رحم را به داخل بخیه میزنند و معمولاً این روش از فرایند مک دونالد سخت‌ تر و پیچیده‌ تر است.

روش دیگر سرکلاژ را شکمی می‌ گویند.

زمانی که دو روش قبل قابل اجرا نباشد و یا با شکست مواجه شود متخصصان از روش شکمی استفاده می‌ کنند.

در روند انجام سرکلاژ شکمی پزشک قسمت بالایی سیرویکس را بخیه می‌ زند و این بخیه را تا پایان بارداری باز نمی‌ کنند، سرکلاژ شکمی یک روش دائمی محسوب میشود.‌

سرکلاژ اورژانسی نیز مورد دیگری برای انجام این فرایند تخصصی است، اگر متخصصان متوجه شوند که سلامت جنین به خطر افتاده و هر لحظه امکان سقط وجود دارد با انجام سرکلاژ مانع از سقط جنین میشوند.

در این روش متخصصان خیلی سریع و فوری بخیه‌ ای را در دهانه رحم ایجاد کرده تا مانع از سقط جنین و خروج آن از رحم شوند.

دوخت دهانه رحم چیست؟

دوره بارداری برای بانوان همان قدر که شیرین و جذاب است سختی‌ ها و دردسرهایی را در پی دارد که ممکن است با حوادث غیر منتظره یا تلخ مواجه شوند.

سقط جنین یکی از آسیب‌ هایی است که ممکن است بانوان بنا به دلایل مختلف تجربه کنند اما زمانی که آسیب دیدگی مربوط به دهانه رحم باشد متخصصان با انجام عمل سرکلاژ رحم می‌ توانند شرایطی را فراهم کنند که جنین به همراه جفت در رحم مادر باقی بماند و روند رشد را به سلامت سپری خواهند کرد.

  قرص ضدبارداری

زمانی که نطفه تشکیل میشود دهانه رحم بسته شده و تا پایان ماه نهم و هنگام زایمان باز نمیشود اما برخی از بانوان در دوره بارداری با مشکلاتی مانند اختلالات نارسایی دهانه رحم مواجه هستند، نارسایی سیرویکس احتمال باز شدن دهانه رحم را در اواسط بارداری افزایش می‌ دهد و ممکن است بانوان سقط جنین را تجربه کنند.

آسیب دیدگی دهانه رحم باعث میشود تا رحم شرایط پذیرش جنین و جفت را نداشته و با افزایش سن بارداری و سنگین‌ تر شدن جنین و بزرگ تر شدن جفت شانس ایجاد زایمان زودرس افزایش می‌ یابد.

اما متخصصان به واسطه سرکلاژ رحم شرایطی را فراهم می‌ کنند که رحم توانایی نگهداری و حمل جنین و جفت را خواهد داشت، اما اگر بخواهیم کمی تخصصی‌ تر در مورد فرایند سرکلاژ صحبت کنیم می‌ توان این عمل را به چند روش تقسیم بندی کرد.

روش اول عمل سرکلاژ را مک دونالد می‌ نامند و رایج‌ ترین شیوه برای عمل سرکلاژ است، عموماً این روش در هفته‌ های ۱۲ تا 14 بارداری انجام میشود و بخیه‌ ای که به دهانه رحم اعمال می‌ گردد به سمت بیرون خواهد بود و تا پایان هفته ۳۷ بارداری باز نمیشود.، عموماً این روش‌ را یک فرایند سنتی دانسته و اغلب متخصصان این نوع سرکلاژ را کاربردی می دانند.

اما دسته دیگری از متخصصان دوخت دهانه رحم را با این روش به هفته ۱۵ یا ۱۶ بارداری موکول می‌ کنند و معتقدند که تا این تایم هرگز خطری سلامت جفت و جنین را تهدید نمی‌ کند.

اما روش دیگر انجام سرکلاژ را فرایند شیرودکار می‌گویند و از فرایند مک دونالد کمی سخت‌ تر انجام میشود و عموماً دهانه رحم را به سمت داخل بخیه خواهند زد و بخیه‌ ها قابل مشاهده نخواهند بود.

اما سرکلاژ شکمی فرایندی است که متخصصان تنها در موارد خاص انجام می‌ دهند اگر شرایط برای دو روش گفته شده فراهم نباشد سرکلاژ شکمی را انجام خواهند داد.

چه زمانی دوخت دهانه رحم کاربرد دارد؟

چه زمانی دوخت دهانه رحم کاربرد دارد؟
چه زمانی دوخت دهانه رحم کاربرد دارد؟

با آغاز دوره بارداری تمامی بانوان موظفند که تحت نظر پزشک قرار گرفته تا در ماه‌ های اولیه عملکرد رحم بررسی شود، اما اگر متخصصان تشخیص دهند که بانوان در سه ماهه دوم بارداری در معرض زایمان زودرس قرار می‌ گیرند برای پیشگیری از آسیب‌ های احتمالی عمل سرکلاژ را مناسب می‌ دانند.

اما در پی بررسی‌ ها و چکاپ‌ های ماهانه اگر پزشک متوجه شود که دهانه رحم به طور ناگهانی شل شده و در معرض باز شدن قرار می‌ گیرد در هفته‌ های ۲۰ تا ۲۴ بارداری به صورت اورژانسی سرکلاژ را انجام خواهند داد.

اما برخی از آسیب‌ های رحمی و اختلالات پیش آمده در این عضو مهم عاملی برای انجام سرکلاژ است  بانوانی که با رحم دو شاخ مواجه هستند بیش از دیگران احتمال وقوع سقط جنین را در پیش داشته و برای پیشگیری از این عارضه عمل سرکلاژ انجام خواهد شد.

گاهی اوقات بانوان به صورت ناخواسته در طی بارداری و در ماه‌ های اولیه التهاب و عفونت رحم را تجربه می‌ کنند و ممکن است این عوارض در پی انجام روش آی وی اف اتفاق بیفتد.

اما متخصصان برای پیشگیری از آسیب‌ های جدی همچون سقط جنین عمل سرکلاژ را انجام داده تا مراحل بارداری با اطمینان بیشتری سپری شود و از خطرات احتمالی جلوگیری خواهند کرد.

آیا دوخت دهانه رحم عوارض دارد؟

آیا دوخت دهانه رحم عوارض دارد؟
آیا دوخت دهانه رحم عوارض دارد؟

زمانی که صحبت از سرکلاژ دهانه رحم میشود بانوان با این نگرانی مواجه هستند که آیا این عمل تخصصی ممکن است عوارض کوچک و بزرگ را در پی داشته باشد یا خیر.

قبل از هر چیز مهم است بدانید که هرگونه اعمال تغییر در بدن انسان ممکن است در کنار فواید و مزایای زیاد عوارضی کوچک و بزرگ را به همراه آورد و این مسئله برای عمل سر کلاژ نیز صدق می‌ کند.

زمانی که بانوان عمل سر کلاژ را انجام می‌ دهند بیش از هر زمان دیگری در معرض عفونت قرار می‌ گیرند و همچنین ممکن است در طی این فرایند سلامت جنین را از دست داده و امکان پارگی غشا زودتر از موعد وجود دارد.

  کولپوسکوپ یا کولپوسکوپی

اگر عمل سرکلاژ به درستی و در شرایط کاملاً ایمن انجام نشود احتمال پاره شدن کیسه آب نیز وجود دارد و ممکن است آسیب دیدگی مثانه را در مدت زمانی بعد از عمل سرکلاژ متوجه شوید.

اما عوارضی مانند خونریزی بعد از انجام عمل سرکلاژ کاملا طبیعی است اما به شرطی که تنها برای چند ساعت ادامه پیدا کند و اگر این فرایند ادامه داشته باشد سلامت جنین به خطر افتاده و باید برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

اما در موارد نادر بانوان بعد از انجام سرکلاژ ممکن است انقباضات شدید رحمی را تجربه کرده و در موارد بسیار خاص پارگی رحم اتفاق می‌ افتد، این حالا تنها زمانی رخ می‌ دهد که آسیب دیدگی رحم بسیار زیاد باشد یا پزشک عملکرد مناسبی نداشته باشد.

اقدامات بعد از انجام دوخت دهانه رحم

اقدامات بعد از انجام دوخت دهانه رحم
اقدامات بعد از انجام دوخت دهانه رحم

اگر بانوان به تشخیص پزشک عمل سرکلاژ را انجام دهند نیاز است که بعد از این فرایند اقداماتی را انجام داده تا مبادا سلامت رحم و جنین به خطر بیفتد، بعد از انجام سرکلاژ داروهایی برای بانوان تجویز میشود که باید به طور منظم از آنها استفاده کنند، با این کار می‌ توانند به تقویت بدن کمک کرده و شانس ابتلا به عفونت‌ های رحمی را کاهش می‌ دهند.

بعد از انجام سرکلاژ نیاز است که بانوان مدت زمان بیشتری را به استراحت اختصاص دهند زیرا شرایط رحم برای یک بارداری طبیعی مهیا نبوده و عمل سر کلاژ یک فرایند الزامی به شمار می‌ آید پس مهم است که این بانوان حدوداً یک هفته از انجام فعالیت‌ های روزانه اجتناب کنند، پس از آن نیز باید تحت نظر پزشک و به آرامی و با فشار بسیار کم فعالیت‌ های شخصی را انجام دهند.

گاهی اوقات متخصصان برای کاهش احتمالات خطرناک و مشکلات مربوط به بارداری تا پایان دوره بارداری استراحت مطلق را برای بانوان مناسب‌ تر دانسته و بهتر است که هرگونه حالات نامناسب را به پزشک خود اطلاع دهند، کمی لکه بینی بعد از انجام سرکلاژ کاملاً طبیعی است به شرط آنکه این عارضه در حد لکه‌ های بسیار جزئی باشد و مبادا به خونریزی‌های پیوسته تبدیل شود.

به خاطر داشته باشید که بعد از انجام سرکلاژ رحم افزایش دمای بدن و تب ۳۸ درجه و عدم قطع خونریزی به همراه احساس درد و گرفتگی در ناحیه کمر را باید به پزشک اطلاع دهید، این حالات به هیچ عنوان طبیعی نبوده و هر لحظه اگر به شدت آنها افزوده شود باید شرایط برای بررسی بیشتر به صورت اورژانسی مهیا شود.

همواره به خاطر داشته باشید که سرکلاژ یک فرایند کاملاً تخصصی است و تنها به صلاحدید پزشک انجام میشود و بانوان باردار قابلیت تصمیم گیری در این زمینه را نخواهند داشت.

اگر متخصصان شرایط رحم را برای ادامه بارداری نامناسب بدانند عمل سر کلاژ را الزامی دانسته تا شرایط بانوان را به حد نرمال و طبیعی برسانند، گاهاً نیاز است که برای تقویت رحم در کنار سرکلاژ دارو درمانی را انجام دهید مهم است که این شرایط را به طور دقیق سپری کرده و در این زمینه هیچ گونه کوتاهی صورت نگیرد.

موارد تجویز سرکلاژ

موارد تجویز سرکلاژ
موارد تجویز سرکلاژ

گاهی اوقات بانوان در دوره بارداری با این مشغله ذهنی و یا نگرانی مواجه میشوند که مبادا نیاز به انجام سرکلاژ داشته باشند.

برخی از بانوان با وجود سابقه زایمان زودرس در سه ماهه دوم بارداری کاندیدای مناسبی برای انجام سرکلاژ هستند و البته متخصصان در این زمینه تجویز بهتری خواهند داشت و افراد نمی‌ توانند به صورت خودسرانه برای این روش تخصصی اقدام کنند.

همچنین اگر طی چکاپ‌ ها و بررسی‌ ها در هفته ۲۰ تا ۲۴ بارداری پزشک متوجه شود طول دهانه رحم مادر کوتاه است و یا به صورت ناگهانی شل شده و یا باز میشود سرکلاژ را در هفته ۲۰ انجام داده و سعی دارد از سقط ناگهانی جنین جلوگیری نمایند.

اگر بنا به دلایل مختلف بانوان سقط ارادی داشته و یا علیرغم مصرف داروهای مختلف به صورت ناآگاه با سقط جنین مواجه شده‌ باشند باید در دوره‌ های بارداری بعدی تحت نظر متخصصان قرار بگیرند و احتمال نیاز به سرکلاژ قبل از هفته ۱۹ برای این بانوان وجود دارد.

  جراحی میومکتومی چیست؟

برخی از بانوان با رحم دو شاخ مواجه هستند و برای آنکه احتمال سقط جنین در این بانوان کاهش پیدا کند عمل سرکلاژ روشی مناسب و کاربردی خواهد بود.

به یاد داشته باشید که اگر بانوان سابقه ایجاد عفونت در رحم و یا التهابات شدید را داشته باشند بهتر است که در دوره بارداری تحت نظر پزشکان برتر قرار گرفته تا در صورت نیاز و ضرورت سرکلاژ انجام پذیرد.

فواید سرکلاژ

فواید سرکلاژ
فواید سرکلاژ

برخی از بانوان به دلیل شرایط جسمانی نامساعد و یا آسیب‌ ها و اختلالات رحمی ممکن است نتوانند دوره بارداری را به صورت طبیعی و بدون مشکل سپری کنند.

این افراد کاندیدای مناسبی برای عمل سرکلاژ هستند اما مهم است بدانید که این عمل تخصصی فواید بسیار زیادی داشته و از سقط جنین جلوگیری می‌ کند.

اینکه این اتفاق بنا به چه دلیلی رخ دهد فرقی نداشته و سرکلاژ مانع بسیار خوبی برای سقط ناگهانی جنین خواهد بود.

از دیگر فواید و مزایای انجام عمل سرکلاژ باید به پیشگیری از زایمان زودرس اشاره کرد، متخصصان می‌ توانند با کنترل رحم از زایمان زودرس جلوگیری کرده و به تولد نوزادان سالم کمک شایانی می‌ کنند.

زمانی که عمل سرکلاژ انجام میشود روند رشد جنین به صورت طبیعی طی شده و هرگز اختلالی در دوره بارداری سلامت مادر و جنین را تهدید نمی‌ کند.

عوارض سرکلاژ

عوارض سرکلاژ
عوارض سرکلاژ

اگر در دوره بارداری بانوان به عمل سرکلاژ نیاز داشته باشند این فرایند باید در محیطی کاملا ایمن و توسط متخصصان برتر انجام پذیرد تا مبادا عوارض و اختلالاتی پس از این عمل سلامت شخص را تهدید کند.

متخصصان بر این باورند که ممکن است بانوان بعد از انجام سرکلاژ با مشکلاتی از جمله عفونت مواجه شوند.

همچنین ممکن است فرد با زایمان زودرس مواجه شده و جنین خود را از دست بدهند.

گاهی اوقات بعد از انجام سرکلاژ بانوان با پارگی کیسه آب مواجه میشوند و امکان پارگی غشا زودتر از موعد مقرر نیز وجود دارد.

برخی از آسیب‌ ها بعد از انجام سرکلاژ خیلی زود بهبود پیدا می‌ کنند این عوارض شامل خونریزی و یا بیهوش شدن فرد است که با مراقبت بیشتر شخص می‌ تواند از گسترش این عوارض پیشگیری نماید.

به یاد داشته باشید که اگر عمل سرکلاژ آنگونه که باید تخصصی و حرفه‌ ای انجام نشود احتمال آسیب دیدگی مثانه نیز وجود دارد.

با این حال باید فواید و عوارض عمل سرکلاژ را شناخته تا بتوانید خیلی بهتر و دقیق‌ تر از سلامت خود مراقبت کنید و این عمل تخصصی را تحت نظر متخصصان با تجربه انجام دهید.

اقدامات بعد از عمل سرکلاژ

اقدامات بعد از عمل سرکلاژ
اقدامات بعد از عمل سرکلاژ

بعد از انجام عمل سرکلاژ بانوان موظفند از سلامت خود مراقبت کرده تا بتوانند این دوره حساس را با سلامت سپری کنند.

از مهمترین اقدامات بعد از این عمل باید به اجتناب از انجام کارهای روزانه اشاره کرد.

بانوان بعد از سرکلاژ باید به مدت ۷ روز تمام مدت استراحت کرده و به هیچ عنوان نباید فعالیت‌ های روزانه و حتی روابط جنسی داشته باشند.

همچنین اگر پزشکان صلاح بدانند بانوان موظفند که بعد از انجام سرکلاژ تا پایان دوره بارداری در استراحت مطلق باشند تا مبادا اختلالی در این فرایند حاصل شود.

به یاد داشته باشید که اگر متخصصان دارویی برایتان تجویز می‌ کنند باید در زمان بندی مشخص از آن استفاده نمایید و مهم است که از سلامت خود مراقبت کرده و با مشاهده لکه بینی‌ های طولانی مدت و شدید حتماً به پزشک اطلاع دهید.

اگر بانوان بعد از انجام سرکلاژ با تب بالایی ۳۸ درجه مواجه باشند و یا احساس درد در ناحیه کمر و شکم داشته باشند می‌ توانند تحت نظر متخصصان با مصرف مسکن‌ های تجویزی درد را کنترل کرده و شرایط بهتری را تجربه می‌ کنند.

به یاد داشته باشید که در این دوره بانوان نباید هیچگونه استرس و تنش داشته باشند و با مصرف خوراکی‌ های مقوی و کاربردی می‌ توانند قوای جسمانی خود را حفظ کرده و بارداری را به سلامت ختم می‌ کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس