قرص ضدبارداری

فهرست مطالب

قرص ضدبارداری

قرص ضد بارداری چیست؟

یکی از روش‌ های کاربردی برای پیشگیری از بارداری استفاده از قرص‌ های ضد بارداری با نام ال دی می‌ باشد، از زمان‌ های گذشته تاکنون این قرص‌ های هورمونی روشی موثر و شناخته شده برای پیشگیری از بارداری بودند و تا به امروز از روش‌ های محبوب به شمار می‌ آید.

قرص‌ های ضد بارداری دارای مقادیر معینی از انواع هورمون‌ ها هستند که با هدف پیشگیری از بارداری تولید میشوند.

این قرص‌ ها حاوی استروژن و پروژسترون می‌ باشند و دسته دیگری از آنها تنها دارای هورمون پروژسترون هستند.

این قرص‌ ها بر اساس عملکردی که دارند برای بانوان تجویز میشوند و هر فرد موظف است که دوز مشخصی از آنها را در زمان معین مصرف کرده تا به راحتی برای پیشگیری از بارداری اقدام کنند.

هرگونه اختلال در مصرف قرص‌ های ضد بارداری باعث میشود تا عملکرد درستی نداشته و ممکن است حتی فرد با بارداری‌ های ناخواسته مواجه شود.

اما نکته دیگری که باید بدانید این است که قرص‌ های ضد بارداری تنها برای پیشگیری از بارداری استفاده نمیشود بلکه در موارد دیگر روشی کاربردی برای پیشگیری از قاعدگی است و البته برای درمان برخی از انواع بیماری‌ ها کاربرد دارد.

از آنجایی که قرص‌ های ضد بارداری حاوی مقادیری از هورمون‌ های زنانه هستند فرد نباید به هیچ عنوان به صورت خودسرانه از آنها استفاده کند و باید تحت نظر متخصصان سازگارترین قرص را انتخاب کرده و با دوز مشخص و در زمان معین مصرف نمایند.

عوارض ناشی از قرص‌های ضد بارداری

عوارض ناشی از قرص‌های ضد بارداری
عوارض ناشی از قرص‌های ضد بارداری

بسیاری از بانوان در پی استفاده از قرص‌ های ضد بارداری مشکلاتی را تجربه می‌ کنند که با توجه به وضعیت جسمانی هر فرد متفاوت است.

مهم است بدانید که اگر بانوان تنها برای یک دوره و یا در فواصل زمانی طولانی از این قرص‌ ها استفاده کنند هرگز خطری سلامت فرد را تهدید نمی‌ کند.

اما استفاده مکرر و مستمر از این قرص‌ ها می‌ توانند حالت نامناسب و عوارضی را برای فرد به همراه آورد، توجه کنید که در پی مصرف انواع قرص‌ های ضد بارداری اغلب بانوان حالت تهوع را تجربه می‌ کنند و ممکن است با دردناک‌ تر شدن سینه‌ ها و یا متورم شدن آن احساس نامناسبی داشته باشند.

  تزریق ژل به واژن

گاهی اوقات در پی مصرف قرص‌ های ضد بارداری مانند ال دی افراد شاهد افزایش رشد موهای زائد هستند و در مواردی افزایش وزن به صورت محسوس برای بانوان اتفاق می‌ افتد.

در پی مصرف قرص ضد بارداری ممکن است افراد در دوره بین قاعدگی لکه بینی و یا خونریزی محدود را تجربه کنند و البته تغییرات خلق و خو برای تعداد زیادی از بانوان رخ می‌ دهد.

بسیاری از متخصصان معتقدند که در پی مصرف قرص‌ های ضد بارداری ممکن است افراد در روزهای ابتدایی سردردهای خفیف را تجربه کنند و به مرور زمان شاهد آکنه باشند، چنین اختلالاتی در پی مصرف قرص‌ های هورمونی کاملاً طبیعی است اما مهم است که این قرص‌ ها تنها در موارد ضروری مصرف شوند و نباید به هیچ عنوان به صورت خودسرانه و برای مدت طولانی از آنها استفاده نمایید.

برخی دیگر از عوارض قرص‌ های ضد بارداری کمی خطرناک‌ تر هستند.

اگر بانوان در پی مصرف این قرص‌ ها با احساس درد زیاد در ناحیه شکم مواجه شدند و یا درد قفسه سینه را تجربه نموده‌ اند باید به پزشک خود اطلاع دهند.

همچنین باید بدانید که سردردهای شدید و طولانی، تاری دید و هرگونه تورم، التهاب و درد در پاها و یا ران‌ ها علائم خطرناک بوده و نباید نسبت به آنها بی‌ تفاوت باشید.

تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهد که اگر بانوان ضمن استفاده از انواع دخانیات به ویژه سیگار از قرص‌ های ضد بارداری استفاده کنند ممکن است عملکرد طبیعی بدن را با اختلال مواجه کند.

این بانوان کاندیدای مناسبی برای استفاده از قرص‌ های ضد بارداری مانند ال دی نیستند و همچنین بانوان بالای ۳۵ سال هم باید با احتیاط بیشتری از این قرص‌ ها استفاده نمایند.

فواید قرص ضد بارداری

فواید قرص ضد بارداری
فواید قرص ضد بارداری

ترکیبات خاصی که برای قرص‌ های ضد بارداری در نظر گرفته میشود نه تنها برای پیشگیری از بارداری موثر است بلکه برای بهبود برخی از آسیب‌ ها و بیماری‌ های جسمانی نیز کاربرد دارد.

  یائسگی

گاهی اوقات متخصصان برای تنظیم میزان هورمون‌ های بدن بانوان مصرف قرص‌ های ضد بارداری را مناسب می‌ دانند و اگر شخصی با خونریزی‌ های غیر طبیعی مواجه باشد با مصرف این قرص‌ های هورمونی می‌ توانند به مرور زمان اختلال پیش آمده را نیز درمان کنند.

از طرفی اگر افراد با دردهای شدید در دوران قاعدگی مواجه باشند و این عارضه نشات گرفته از بیماری‌ های دیگر نباشد متخصصان می‌ توانند برای تسکین و کاهش درد قاعدگی از قرص‌ های پیشگیری از بارداری استفاده نمایند.

حتماً می‌ دانید که بی‌ نظمی در سیکل قاعدگی بانوان تا چه حد خطرناک است و می‌ تواند سیستم طبیعی بدن را با مشکل مواجه کند.

متخصصان برای منظم‌ تر کردن سیکل قاعدگی بانوان مصرف قرص‌ های ضد بارداری را مناسب می‌ دانند و مهم است که تحت نظر پزشک در دوره‌ های تعیین شده از آنها استفاده کرده تا پزشک بتواند مشکلات و آسیب‌ های هورمونی و اختلالات مربوط به رحم را درمان کند.

با این حال قرص‌ های ضد بارداری علاوه بر پیشگیری از بارداری می‌ توانند به کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان کمک کنند.

این قرص‌ ها برای بهبود آکنه‌ های پوستی کاربرد دارند و می‌ توانند از سرطان آندومتر جلوگیری نمایند.

در اغلب موارد متخصصان برای پیشگیری و یا کنترل سندروم تخمدان پلی کیستیک مصرف قرص‌ های ضد بارداری را روشی مناسب و موثر می‌ دانند و تمامی بانوان ضمن استفاده از این قرص‌ ها اثرات مطلوب و نتایج مناسب را دریافت نموده‌ اند.

انواع قرص‌ های ضد بارداری

انواع قرص‌ های ضد بارداری
انواع قرص‌ های ضد بارداری

اگر متخصصان بخواهند برای درمان آسیب‌ های زنانه و تنظیم وضعیت هورمون‌ های بدن بانوان از قرص‌ های ضد بارداری استفاده کنند با توجه به مشکل پیش آمده و وضعیت بیمار بهترین نوع قرص‌ ها را تجویز کرده تا عملکرد دقیق و بدون خطا در بدن بانوان داشته باشد.

در این مطلب انواع قرص‌ های ضد بارداری را برایتان شرح خواهیم داد تا با آگاهی بیشتر بتوانید از آنها استفاده نمایید.

  جراحی میومکتومی چیست؟

نوع اول قرص‌ های ضد بارداری را قرص‌ های ترکیبی می‌ نامند زیرا حاوی مقادیر معینی از هورمون استروژن و پروژسترون هستند.

دسته دیگری از انواع قرص‌ ها را مونوفازیک می‌ نامند این قرص‌ ها در دوره‌ های یک ماهه استفاده میشوند و دوز یکسان و مشخص از انواع هورمون‌ ها دارند، پس از مصرف این قرص‌ ها در هفته آخر بانوان پریود میشوند و روال طبیعی مانند گذشته ادامه پیدا می‌ کند.

دسته سوم قرص‌ ها را قرص‌ های چند فازی می‌ نامند، در این قرص‌ ها سطح متفاوتی از هورمون‌ ها وجود داشته و مهم است که در یک دوره یک ماهه مصرف شوند.

دسته دیگری از انواع قرص‌ های ضد بارداری باید در چرخه ۱۳ هفته‌ ای استفاده شوند.

فرد باید به مدت ۱۲ هفته از قرص‌ های فعال استفاده کرده و نهایتاً در هفته آخر پریود اتفاق می‌ افتد.

تمامی کسانی که از این نوع قرص استفاده می‌ کنند در طی سال نهایتاً ۳ یا ۴ بار قاعدگی را تجربه خواهند کرد.

نوع دیگری از قرص‌ های ضد بارداری را قرص‌ های پروژسترون می‌ نامند، این قرص‌ ها برای بانوانی مناسب است که نمی‌ توانند از دیگر هورمون‌ ها مانند استروژن استفاده کنند.

برخی از انواع قرص‌ های ضد بارداری را ال دی با دوز کم می‌ نامند، این قرص‌ ها به صورت ترکیبی هستند و میزان مشخصی از هورمون را در خود گنجانده‌ اند.

کم بودن دوز این نوع قرص‌ ها باعث میشود تا بانوان عوارض جانبی محدودتری تجربه کنند و اغلب تغییرات زیادی در وضعیت جسمانی فرد رخ نمی‌ دهد.

اما دسته دیگری از انواع قرص‌ ها را اورژانسی می‌ نامند، این قرص‌ ها برای پیشگیری از بارداری روش مناسبی نیستند و تنها زمانی کاربرد دارند که فرد رابطه‌ ای محافظت نشده داشته و می‌ خواهد به صورت فوری از بارداری پیشگیری نمایند.

مهم است بدانید که قرص‌ های اورژانسی عوارض زیادی در پی دارند و هر فرد نهایتاً سالانه می‌ تواند یک یا دو بار از این قرص‌ ها استفاده کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس