هایمنکتومی

فهرست مطالب

هایمنکتومی
هایمنکتومی
هایمنکتومی

یکی از آسیب‌ های جسمانی که ممکن است بانوان تجربه کنند واژینیسموس است.

به عنوان اختلال در روابط جنسی شناخته شده است.

به دلیل آسیب‌ های مادرزادی و یا مشکلاتی که در گذشته به وجود می‌ آید رخ می‌ دهد.

اما اگر متخصصان بخواهند به روش جراحی واژینیسموس را درمان کنند اصطلاحاً به آن هایمنکتومی گفته میشود.

همواره این نکته را به یاد داشته باشید که متخصصان برای درمان واژینیسموس و برداشت پرده هایمن اغلب جراحی را روش مناسب‌ تری می‌ دانند.

می‌ توانند به واسطه هایمنکتومی این عارضه را رفع نمایند.

نکته مهم این است که معمولاً بانوان ساختار متفاوتی از هایمن را دارند و ممکن است برای رفع این ناهنجاری‌ ها افراد نتایج یکسانی دریافت نکنند.

اما امروزه سطح آگاهی محدود بانوان نسبت به این شیوه‌ های نوین باعث شده تا در صورت ابتلا به واژینیسموس ندانند که چه راه‌ های درمانی کاربردی و آسانی برای رفع آن وجود دارد.

همانطور که می‌ دانید هایمن بخشی کوچک و حساس در دستگاه تناسلی بانوان است که تحت عنوان پرده بکارت از آن یافت میشود.

پرده بکارت بافتی بسیار حساس دارد و اگر از بین برود به هیچ عنوان قابل ترمیم نخواهد بود.

معمولا هایمن با اولین رابطه جنسی از بین می‌ رود در صورتی که بانوان با مشکل واژینیسموس مواجه نباشند.

اما اگر این اختلال بروز پیدا کند پزشک موظف است که با انجام جراحی و سایر درمان‌ های تخصصی واژینیسموس را بهبود بخشیده و پرده بکارت را از بین می‌ برند تا اختلالات و بیماری‌ های زمینه‌ ای درمان شوند.

در مواردی که بانوان برای دخول هنگام رابطه جنسی مشکل داشته باشند مجبور میشوند هایمنکتومی را انجام دهند.

با این روش جراحی ساده و البته نوین این عارضه درمان میشود و به هیچ عنوان بازگشت پذیر نخواهد بود.

هایمنکتومی چه چیزی را درمان می‌کند؟

هایمنکتومی چه چیزی را درمان می‌کند؟
هایمنکتومی چه چیزی را درمان می‌کند؟

شاید برایتان سوال باشد که هایمنکتومی به چه علت انجام میشود یا چه کاربردی برای بانوان دارد، گاهی اوقات پرده بکارت می‌ تواند باعث مسدود شدن واژن شده و نه تنها افراد در برقراری رابطه جنسی دچار مشکل میشوند بلکه قاعدگی نیز با اختلال مواجه می گردد.

هایمنکتومی می‌ تواند قاعدگی نامنظم را در زنان بهبود دهد، البته با وجود پرده بکارت ضخیم و یک تکه قاعدگی اتفاق نمی‌ افتد و این مسئله باعث آسیب دیدگی‌ های شدید و جبران ناپذیر برای رحم میشود، پس می‌ توان با استفاده از هایمنکتومی به راحتی و مانند دیگر بانوان در شرایط کاملاً طبیعی قاعدگی را تجربه کرد، پیش از هایمنکتومی بانوان شرایط استفاده از تامپون یا کاپ قاعدگی را هم نخواهند داشت.

بعد از انجام جراحی هایمنکتومی بانوان رابطه جنسی را بدون درد و ناراحتی تجربه می‌ کنند و تمامی مشکلاتی که در پی انسداد دهانه واژن اتفاق افتاده است برطرف می‌ گردد.

خطرات انجام هایمنکتومی چیست؟

شاید تصور کنید که هایمنکتومی هم مانند دیگر جراحی‌ ها عوارض و عواقبی را برای افراد در پی دارد، توجه کنید که اگر هایمنکتومی توسط متخصصان برتر و با تجربه انجام شود و از تجهیزات نوین و مدرن استفاده شود هرگز خطری سلامت بیماران را تهدید نکرده و عوارضی را در پی ندارد.

اما به طور معمول ممکن است بعد از عمل کمی تورم یا التهاب را در ناحیه تناسلی تجربه کنید که البته تا چند روز بعد از عمل کاملاً طبیعی بوده و به مرور زمان بهبود پیدا می‌ کند، اما از خطرات احتمالی هایمنکتومی باید به خونریزی‌ های شدید اشاره کرد، ممکن است بعد از برداشتن پرده بکارت افراد طی چند روز و یا چند هفته خونریزی شدید را از ناحیه واژن تجربه کنند این مسئله طبیعی است اما مهم است نسبت به آن کاملاً هوشیار بوده و اگر هر لحظه به شدت آن افزوده میشود حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

از دیگر خطرات جراحی هایمنکتومی باید به ایجاد بافت اسکار در این محدوده اشاره کرد، البته ممکن است به نواحی اطراف پرده بکارت نیز آسیب وارد شود و منجر به التهاب، سوزش و حتی خونریزی خواهد شد.

  لیفت و تنگ کردن واژن با نخ

گاهی اوقات بانوان نسبت به داروهای بی‌ حسی و یا تمامی محصولات دارویی که استفاده میشود واکنش آلرژیک نشان می‌ دهند این مسئله شرایط عمل و حتی دوره نقاهت را کمی برای افراد سخت می‌ کند، مهم است که حساسیت‌ های دارویی را حتماً به پزشک اطلاع داده و در صورت عدم آگاهی نسبت به این مسئله و بروز آلرژیک بهتر و دقیق‌ تر از سلامت خود مراقبت کنید و حتماً تحت نظر پزشک قرار گرفته تا اثرات دارو از بدن پاکسازی شود.

نکات مهم قبل از عمل هایمنکتومی

همه کسانی که به تشخیص پزشک باید جراحی هایمنکتومی را انجام دهند مراقبت‌ های گفته شده قبل از عمل را باید به درستی انجام داده تا این جراحی بدون اختلال و مشکل انجام شود.

متخصصان قبل از هایمنکتومی بررسی‌ ها و معاینات تکمیلی را انجام داده تا اگر عفونتی در این محدوده وجود دارد بهبود پیدا کند.

همچنین مراقبت‌ های بعد از جراحی را به همه بانوان آموزش داده و از آنها می‌ خواهند که برای بعد از جراحی لوازم و تمامی خوراکی‌ های مورد نیاز را از قبل تهیه کنند، قبل از انجام جراحی هایمنکتومی آزمایشات تشخیصی انجام میشود تا پزشک از وضعیت بدن مطلع شود، البته مهم است که مراجعین به بیماری دیابت و مشکلات انعقادی مبتلا نباشند و تمامی شرایط با جزئیات کامل بررسی و سنجیده میشود.

قبل از انجام جراحی هایمنکتومی طی یک جلسه مشاوره با پزشک معالج شرایط عمل و حتی دوره نقاهت برای بانوان شرح داده میشود و افراد با آگاهی کامل از عمل می‌ توانند برای هایمنکتومی آماده شوند

عوارض احتمالی جراحی هایمنکتومی

عوارض احتمالی جراحی هایمنکتومی
عوارض احتمالی جراحی هایمنکتومی

جراحی هایمنکتومی هم مانند دیگر روش‌ های درمانی ممکن است عوارضی را برای بانوان به همراه آورد.

از شایع‌ ترین آنها می‌ توان به خونریزی‌ های شدید اشاره کرد.

توجه کنید که اگر این جراحی با حساسیت و ظرافت زیاد انجام نشود ممکن است سلامت بانوان را به خطر انداخته و خونریزی‌ های پی در پی و مداوم باعث بروز کم خونی در بدن بانوان میشود.

اما التهاب و یا تورم در ناحیه جراحی عارضه‌ ای است که ممکن است افراد پس از این شیوه درمانی تجربه کنند.

به یاد داشته که اگر التهام و تورم در این محدوده حساس اتفاق بیفتد نیاز به مصرف انواع داروهای ضد التهاب بوده تا مبادا سلامت شخص به خطر بیفتد.

برای انجام جراحی هایمنکتومی به دلیل حساسیت بالا متخصصان فضایی کاملاً استریل و عاری از آلودگی را انتخاب می‌ کنند و از افراد می‌ خواهند که بعد از عمل حتماً تحت شرایط ایمن از سلامت خود مراقبت کنند تا بتوانند دوره نقاهت را به سلامت پشت سر بگذارند.

اگر بنا به دلایل مختلف افراد با عفونت مواجه شوند روند بهبود بعد از جراحی هایمنکتومی به تاخیر افتاده و ممکن است عوارض بیشتری در پی این عارضه رخ دهد.

در مواردی مشاهده میشود که در پی انجام اصلاحات بر پرده بکارت آسیب‌ هایی به بخش‌ های مجاور وارد میشود.

این مسئله برای بانوان دردسرآفرین خواهد شد.

ممکن است بعد از جراحی افراد با درد، لکه بینی و حتی سوزش مواجه شوند.

برای انجام جراحی هایمنکتومی متخصصان از انواع داروها از جمله بی‌ حسی و در مواردی بیهوشی استفاده می‌ کنند.

ممکن است بانوان نسبت به این مواد واکنش نامناسبی نشان داده و سلامت شخص به طور جدی به خطر می‌ افتد.

مهم است شرایط برای پاکسازی بدن از اثرات سوء این داروها فراهم شود.

مزایای جراحی هایمنکتومی

مزایای جراحی هایمنکتومی
مزایای جراحی هایمنکتومی

جراحی هایمنکتومی برای بانوانی که با مشکل واژینیسموس مواجه هستند یک راه درمانی کاربردی و موثر است.

اگر متخصصان جراحی هایمنکتومی را با اصول دقیق انجام دهند افراد در انجام روابط جنسی هیچگونه مشکلی نداشته و خیلی راحت و بدون درد می‌ توانند روال طبیعی زندگی را سپری کنند.

از دیگر مزایای انجام هایمنکتومی باید به رعایت بهداشت فردی در دوره قاعدگی اشاره کرد.

  لابیاپلاستی

معمولاً کسانی که با پرده مسدود مواجه هستند با اختلال در قاعدگی مواجه شده و بازگشت خون به بخش‌ های مختلف رحم باعث ایجاد بیماری‌ های زنانه و نهایتاً ناباروری میشود.

اما زمانی که با وجود این اختلال جراحی هایمنکتومی انجام میشود خون ناشی از قاعدگی به راحتی خارج شده و رحم کاملاً پاکسازی میشود.

با این حال متخصصان معتقدند که هرگونه اختلال در پرده بکارت باعث ایجاد آسیب بر بخش‌ های حساس بدن میشود.

زمانی که عمل هایمنکتومی انجام میشود خروج ترشحات واژن به راحتی اتفاق افتاده و هرگز از این بابت بانوان بیماری‌ ها و محدودیت ‌‌های زیادی را تجربه نمی‌ کنند.

آیا عمل هایمنکتومی درد دارد؟

متخصصانی که در زمینه زنان فعالیت دارند جراحی‌ های خاص از جمله هایمنکتومی را هم انجام می‌ دهند اما این نگرانی برای مراجعین وجود دارد که آیا هایمنکتومی دردآور است یا خیر.

برخی متخصصان معتقدند که هایمنکتومی درد ندارد اما از آنجایی که از لوازم و ابزارهای پزشکی استفاده میشود ممکن است سایش یا برخورد آنها با قسمت داخلی واژن باعث ایجاد درد شود.

از این رو متخصصان برای بهتر شدن حال مراجعین و کاهش دردهای احتمالی از بی‌ حسی موضعی استفاده می‌ کنند.

هایمنکتومی در شمار جراحی‌ های سرپایی قرار می‌ گیرد و نیازی به بیهوشی‌ عمومی نمی‌ باشد، نهایتاً عمل با بی‌ حسی انجام شده و حتی بعد از جراحی اگر دردی حس شود به واسطه مسکن‌ های بدون نسخه نیز تسکین می‌ یابد.

تفاوت بین هایمنکتومی با هایمنوپلاستی(ترمیم پرده بکارت)

تفاوت بین هایمنکتومی با هایمنوپلاستی(ترمیم پرده بکارت)
تفاوت بین هایمنکتومی با هایمنوپلاستی(ترمیم پرده بکارت)

هایمنکتومی و هایمنوپلاستی دو روش مجزا از یکدیگر هستند، البته هر دو روش مربوط به ایجاد اصلاحات در پرده بکارت است اما دو روش کاملا متفاوت به شمار می‌ آیند.

زمانی که متخصصان هایمنکتومی را انجام می‌ دهند به این معناست که فرد با پرده بکارت ضخیم یا مسدود مواجه است و متخصصان با برداشت این پرده ضخیم یا ایجاد حفره در سطح آن می‌ توانند قاعدگی بانوان را به روال طبیعی برسانند و البته انجام روابط جنسی با سهولت بیشتر ممکن است.

اما هایمنوپلاستی زمانی اتفاق می‌ افتد که بانوان نیاز به ترمیم هایمن دارند، اغلب پزشکان این نکته را به بانوان یادآور میشوند که پرده بکارت یک بافت بسیار نازک و غیرقابل ترمیم است اما گاهی اوقات برخی از بانوان در پی اتفاقاتی که رخ می‌ دهد مانند تجاوز و یا حوادث مختلف و ضرباتی که به ناحیه تناسلی وارد میشود سلامت هایمن را از دست می‌ دهند ضمن آن حفظ پرده بکارت برای آنها بسیار مهم و حیاتی است  پزشکان در چنین موقعیتی می‌ توانند با انجام هامینوپلاستی پرده بکارت از بین رفته را ترمیم کنند اما به بانوان یادآور میشوند که این ترمیم به هیچ عنوان پرده بکارت را به حالت اول باز نمی‌ گرداند و به محض معاینه توسط دیگر پزشکان متوجه اصلاحات اعمال شده بر ناحیه هایمن خواهند شد.

هایمنکتومی از آن دسته عمل‌ های جراحی است که برای تمامی بانوان با وجود مشکل در هایمن انجام می‌ پذیرد اما هایمنوپلاستی همیشه به نتایجی که انتظار دارید نرسیده و ممکن است نتوان فرایندهای ترمیمی را بر هایمن‌ آسیب دیده اعمال نمود..۶*

از عمل هایمنکتومی با لیزر می توان برای ترمیم پرده بکارت استفاده کرد؟

زمانی که صحبت از عمل هایمنکتومی میشود متخصصان سعی دارند از تجهیزات نوین و پیشرفته استفاده کنند تا بانوان با کمترین خطر و عوارض بتوانند نتایج مناسبی از این جراحی به دست آورند.

زمانی که افراد با پرده بکارت مسدود یا ضخیم مواجه هستند قاعدگی نخواهند داشت و این مسئله باعث میشود که فرد با دل دردهای شدید مواجه شده بدون آنکه خونریزی قاعدگی اتفاق بیفتد.

متخصصان می‌ توانند با استفاده از لیزر هایمن‌ های ضخیم و مسدود را برداشته یا در صورت امکان بر روی آنها حفره‌ های کوچک را ایجاد کنند، اگر برای جراحی هایمنکتومی از لیزر استفاده شود قطعاً فرایندی دقیق و بدون خطا صورت گرفته بدون آنکه دوره نقاهت سخت و طولانی در پیش باشد، هر چند که در کنار استفاده از لیزر عواقب و عوارض جراحی‌ هایمنکتومی به حداقل رسیده و عمل با موفقیت کامل انجام میشود

  هیسترکتومی

مراقبت های بعد از عمل هایمنکتومی

همانطور که می‌ دانید پرده بکارت در قسمت ورودی واژن قرار می‌ گیرد اما برخی مواقع افراد با هایمن‌ های خاص و غیر طبیعی مواجه هستند.

گاهی اوقات ضخامت هایمن آنقدر زیاد است که افراد نمی‌ توانند روابط جنسی را به طور کامل تجربه کنند، همچنین اگر حفره یا سوراخی در آن وجود نداشته باشد مانع از خروج خون قاعدگی شده و باعث پدیدار شدن بیماری‌ های رحمی میشود.

در چنین مواقعی متخصصان به واسطه جراحی هایمنکتومی می‌ توانند بکارتی که باعث مشکل میشود را برداشته و ناحیه تناسلی و دستگاه تولید مثل عملکرد طبیعی خواهد داشت.

بعد از انجام جراحی هایمنکتومی نیازی به مراقبت‌ های تخصصی نخواهید داشت و می‌ توانید نهایتاً چند ساعت بعد از عمل به خانه بازگشته و تا بهبودی کامل بافت واژن از سلامت خود مراقبت کنید.

اما از آنجایی که ناحیه تناسلی به ویژه واژن بخش حساس در بدن بانوان است مهم است که بعد از جراحی هایمنکتومی هیچگونه شیء خارجی وارد واژن نشود و البته افراد نباید به هیچ عنوان رابطه جنسی برقرار کنند، اگر درد یا گرفتگی در این محدوده حس می‌ کنید می‌ توانید در طی روز با استحمام و قرار گرفتن در مجاورت آب گرم ناراحتی‌ های پیش آمده و دردهای جزئی را تسکین دهید.

بعد از هایمنکتومی بانوان نمی‌ توانند اجسام و وسایل سنگین را جابجا کنند و مهم است که در مدت زمان ۲ تا ۴ هفته از انجام هرگونه فعالیت‌ های ورزشی خودداری کنند.

اگر بعد از جراحی هایمنکتومی درد یا سوزشی را در ناحیه تناسلی حس می‌ کنید می‌ توانید از مسکن‌ های بدون نسخه هم استفاده کنید، البته مراقب باشید که نباید در این مدت از آسپرین استفاده کنید زیرا ممکن است در انعقاد خون مشکل ایجاد کند.

با این حال مهم است که بعد از جراحی هایمنکتومی بعد از هر بار شستشوی واژن حتماً ناحیه مورد نظر را خشک کنید تا هیچگونه رطوبتی در این محدوده باقی نماند و عاملی برای بروز عفونت نباشد.

نکات تکمیلی

نکات تکمیلی
نکات تکمیلی

به طور کلی جراحی هایمنکتومی یک فرایند درمانی خاص است که باید در شرایط متعادل و البته کاملاً ایمن انجام شود.

توجه کنید که به واسطه انجام جراحی هایمنکتومی بانوان نمی‌ توانند برای ترمیم بکارت اقدام کنند و نباید برای این کار از دیگر روش‌ ها استفاده نمود.

از آنجایی که این جراحی بسیار جزئی است درد زیادی ندارد.

پزشکان از داروی بیهوشی برای بیماران استفاده نمی‌ کنند.

با استفاده از یک بی‌ حسی موضعی و یا داروهای آرامبخش می‌ توانند جراحی را بدون درد و سوزش انجام دهند.

معمولا این جراحی هیچ نوع عوارض خطرناکی از خود به جای نگذاشته و سلامت بانوان حفظ میشود.

اما نکته دیگری که برای تمامی افراد حائز اهمیت است میزان هزینه‌ ای است که بابت این فرایند پرداخت میشود.

به یاد داشته باشید که اگر این عمل در کلینیک‌ های تخصصی و یا مطب انجام شود موظف به پرداخت هزینه‌ های بیشتری خواهید بود.

زیرا امکانات درمانی بهتری در اختیار بیماران قرار داده میشوو.

البته در میزان هزینه‌ ها، دستمزد پزشک و تمامی تجهیزات و داروهای تجویزی تاثیرگذار است.

اینکه متخصصان برای از بین بردن و پاکسازی پرده بکارت از چه شیوه‌ ای استفاده کنند بستگی به وضعیت مراجعین دارد.

متخصصان گاهاً تجویز داروهای مختلف را برای بهبود واژینیسموس مناسب دانسته و با محلول‌ های شیمیایی می‌ توانند هایمن را از بین ببرند.

اما در مواردی دیگر هایمنکتومی با استفاده از لیزر انجام شده که تنها نیاز به مقداری بی‌ حسی موضعی خواهد بود.

اما اگر این شیوه تخصصی به صورت جراحی انجام شود نیاز به دریافت بیهوشی بوده و این مورد برای افراد با شرایط خاص استفاده می‌ گردد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس